Rok Ireny Sendlerowej w Otwocku
Otwock – miasto malowniczo położone nad ujściem rzeki Świder do Wisły, wśród sosnowych lasów jest znane ze swojego dobrego klimatu, szczególnie dla osób chorych na płuca. Dlatego powstało tu wiele sanatoriów i od 1923 roku miasto posiada statut uzdrowiska.
Miasto także szczyci się tym, ze swoje dzieciństwo i lata szkolne spędziła w nim Irena Krzyżanowska, znana obecnie jako Irena Sendlerowa – symbol ludzi, którzy w czasie Holocaustu, z narażeniem życia, ratowali przed zagładą swoich żydowskich współobywateli.
Dlatego też 18 września 2008 roku Rada Miasta Otwocka nadała Irenie Sendlerowej tytuł Honorowego Obywatela Miasta oraz postanowiła 22 lutego br., że 2010 rok będzie Rokiem Ireny Sendlerowej, a na wniosek uczniów z Gimnazjum nr. 2 w Otwocku postanowiono nadać mu Jej imię. I tak 22 października 2010 roku odbyła się uroczysta ceremonia nadania Gimnazjum nr. 2 w Otwocku imienia Ireny Sendlerowej połączona z poświęceniem sztandaru szkoły. W ten sposób, Gimnazjum nr. 2 w Otwocku stało się następną z kilkunastu szkół w Polsce, które za patronkę mają Panią Irenę.
W uroczystości brało udział wielu przedstawicieli Urzędu Miasta Otwocka, kościoła katolickiego, oraz liczni członkowie organizacji żydowskich w tym, oczywiście, Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Do honorowych gości należała córka Ireny Sendlerowej – Janina Zgrzembska i naczelny rabin Polski – Michael Schudrich. Przybyłych witało grono nauczycielskie z panią Dyrektor – Agnieszką Skolimowską na czele i licznie zebrani uczniowie.
O godzinie 11.00 nastąpiło rozpoczęcie uroczystości powitaniem gości i przemówieniem pani dyrektor szkoły, której następnie wręczono Akt Nadania Szkole Imienia Ireny Sendlerowej. Później odbyła się ceremonia przekazania Sztandaru Szkoły ufundowanego przez Radę Szkolną, Radę Miasta i Gminę Wyznaniową Żydowską. Rabin i ksiądz razem z zebranymi odmówili psalm 23 w przekładzie Czesława Miłosza: „Pan jest pasterzem moim…”.
Po wysłuchaniu przemówień, szeregu osobom wręczono odznaczenia TPD – „Przyjaciel Dziecka”, a pani Jolanta Barańska, wieloletnia przyjaciółka pani Sendlerowej, dokonała prezentacji wystawy poświeconej Irenie Sendlerowej zaś pani Olga Zienkiewicz z Żydowskiego Instytutu Historycznego zarekomendowała wystawę p.t. „Przybyli, odeszli… są Żydzi Polscy”.
Po zakończeniu części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu młodzieży, między innymi dwie dziewczynki zaśpiewały wzruszająco, znany z filmu „Zakazane piosenki” utwór „Warszawo ma” na melodię tradycyjnej pieśni żydowskiej.
Następnie zwiedzano wystawę, skorzystano z przygotowanego przez szkołę poczęstunku i goście wpisali się do księgi pamiątkowej szkoły.
Cała uroczystość przebiegła w podniosłym nastroju. Widać było, że kierownictwo gimnazjum i uczniowie głęboko przeżywali, to że patronką szkoły została Irena Sendlerowa.
Życzymy im wielu sukcesów w szkole oraz by pamiętali o zobowiązaniu jakie przyjęli wybierając za patronkę Irenę Sendlerową – społecznika i odważnego człowieka.
Uroczystość nadania Gimnazjum nr 2 w Otwocku imienia Ireny Sendlerowej ilustrują zdjęcia w wykonaniu pani Moniki Chruściel.
Tomasz Prot