Od kilku lat w naszej szkole organizujemy spotkania ze świadkami historii. Młodzież ma dzięki temu okazję zweryfikować na podstawie indywidualnych opowieści zaproszonych gości znane z lekcji, podręczników czy filmów fakty historyczne. Nie jest to jednak najistotniejsze. O wiele więcej waży przecież spotkanie z człowiekiem, jego emocjami, wspomnieniami i światem wartości, z którym choć przez chwilę młodzież ma szansę wówczas obcować.
W tym roku szkolnym w naszym gimnazjum działającym przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie przy ulicy Dolnej 19 chłopcy uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielką Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Dla części uczniów była to kolejna okazja do wysłuchania relacji osoby ocalonej z Zagłady. Na jeszcze żywe i wyraźne wrażenia ze spotkania w ubiegłym roku szkolnym z Panią Zofią Żukowską nałożyły się emocje związane z opowieścią tegorocznego Gościa – Pani Joanny Sobolewskiej. Chłopcy wysłuchali historii o niełatwej i bolesnej drodze rekonstruowania w latach powojennych własnej biografii na podstawie nielicznych śladów oraz pamięci osób ocalonych z Holocaustu i pożogi wojennej.
Kiedy spotkanie się zakończyło i Pani Joanna Sobolewska zamknęła za sobą drzwi naszego ośrodka, wspólnie z uczniami sięgnęliśmy do Jej życiorysu zamieszczonego w jednej z książek podarowanych przez Gościa szkolnej bibliotece. Dzięki spotkaniu i lekturze byliśmy choć krok bliżej… Ale czy jesteśmy w stanie zrozumieć do końca, dlaczego TO się wydarzyło? Rozmawialiśmy jeszcze chwilę, komentując spotkanie, a potem dłuższą chwilę siedzieliśmy w milczeniu. Potrzebnym i znaczącym tam, gdzie słowa to za mało.
Serdecznie dziękujemy Gościowi za przybycie i niezwykłą lekcję historii, która z pewnością nie zostanie przez chłopców zapomniana.
Olga Gronowska-Pszczoła
nauczyciel w Gimnazjum nr 134
przy MOW nr 4 w Warszawie